2 жовтня 2025 року розпочала роботу І Міжнародна наукова конференція «Інноваційні підходи до підготовки і професійного розвитку вчителів» (INNOVATIVE APPROACHES TO TEACHER TRAINING AND PROFESSIONAL DEVELOPMENT) у змішаному форматі.
Організатори заходу: Міністерство освіти і науки України, Національна академія педагогічних наук України, Харківський національний університет імені В. Н. Каразіна, партнери з Великої Британії, Фінляндії, Польщі, British Council, EdCamp Ukraine та International Inclusion Foundation.
Модератор заходу – Лілія ГРИНЕВИЧ, проректор з науково-педагогічної роботи ХНУ імені В. Н. Каразіна, міністр освіти і науки України (2016–2019). Захід триває українською та англійською мовами.
Конференція зібрала численних учасників від провідних університетів України. СумДПУ представляють:
Світлана КОНДРАТЮК, директор навчально-наукового інституту педагогіки і психології,
Наталія ОСЬМУК, доцент кафедри педагогіки,
Марія БИКОВА, доцент кафедри педагогіки,
Олена СЕМЕНОГ, керівник Центру науково-освітнього партнерства і мережевої взаємодії.
З вітальними словами до учасників конференції звернулися:
Тетяна КАГАНОВСЬКА, ректор ХНУ імені В. Н. Каразіна,
Оксен ЛІСОВИЙ, міністр освіти і науки України,
Василь КРЕМЕНЬ, президент НАПН України.
Ключові доповіді представили провідні науковці та освітні лідери світу:
Андреас ШЛЯЙХЕР, директор з освітніх питань ОЕСР, керівник Програми PISA, Доповідь: “Attracting, developing, and retaining teachers for tomorrow’s world”;
Лілія ГРИНЕВИЧ, проректор ХНУ, міністр освіти і науки України (2016–2019), доповідь: “Conceptual Framework of Professional Development in Teaching”;
Ханнелле НІЄМІ, професорка педагогіки Університету Гельсінкі, наукова директорка Кафедри ЮНЕСКО з освітніх екосистем,
Доповідь: “Teachers as professionals in uncertain times”;
Лариса ЛУК’ЯНОВА, доктор педагогічних наук, професорка, академік НАПН України, директорка Інституту педагогічної освіти і освіти дорослих імені Івана Зязюна, Доповідь “Ukrainian Teachers Abroad: New Pathways for Professional Development”;
Клер ГОРДОН, директорка Центру вдосконалення освіти Eden, Лондонська школа економіки та політичних наук, Доповідь “Education Leadership in Uncertain Times”.
Музичним акцентом конференції став виступ відомого бандуриста й композитора Ярослава ДЖУСЯ, який презентував сучасне українське мистецтво.
Потужно працюють секції конференції:
Інноваційні підходи до професійної підготовки вчителів (підготовка вчителів до компетентнісно-орієнтованого навчання, розвиток та оцінювання педагогічних компетентностей, цифрові технології в освіті, штучний інтелект у підготовці вчителя, інклюзія та універсальний дизайн в педагогічній освіті);
Освітнє лідерство у неперервній педагогічній освіті (освітні реформи в умовах непередбачуваних змін, нові моделі лідерства в освітньому менеджменті, підтримка вчителів у процесі змін, професійні спільноти як основа освітнього лідерства, управління інноваційними процесами в освіті);
Навчання та викладання в умовах непрогнозованих викликів ( формування стійкості учасників освітнього процесу в умовах невизначеності, розвиток соціально-емоційних навичок у вчителів, створення безпечного освітнього середовища, підтримка добробуту педагогів у часи криз, освітні втрати як глобальний виклик та шляхи їх подолання).
Викладачі СумДПУ активно презентують результати власних досліджень та практичний досвід із підготовки майбутніх учителів, розвитку освітнього лідерства та професійного зростання педагогів.